Loading...
ΑΡΧΙΚΗ arrow Forum

ask4
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
KAΡΝΑΒΑΛΙ................. (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) επισκέπτες
Πάνε στο τέλος Απάντηση στο θέμα Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: KAΡΝΑΒΑΛΙ.................
#902
linaki_rodos (Μέλος)
Moderator
Δημοσιεύσεις: 416
graph
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Φύλο: Θύλη Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ Γενέθλια: 1986-12-05
KAΡΝΑΒΑΛΙ................. 16 Χρόνος(ες), 1 Μήνας(ες) πρίν Κarma: 8  
Πάτρα, Πάτρα ! Έρχεται ο Καρνάβαλος, κι΄ αέρα στα πανιά μας, μαζί του και οί συμφορές, με τα καμώματά μας…








Από την πόλη έρχομαι, και στην κορφή κανέλα, και βγάζω το καπέλο μου να μη βραχεί η ομπρέλα…

Φασουλής και Περικλέτος, κι΄ ο καθένας νέτος σκέτος…

Φασουλής: και τώρα φίλε Περικλή, ήλθε ο καρνάβαλός μας, ήλθε μέσα στην Άνοιξη, καί τον καλό καιρό μας…

Περικλέτος: τι λές καημένε Φασουλή, δεν βλέπεις πώς τα πάμε, μάς ζώσαν τα προβλήματα, κι΄ εμείς γλεντοκοπάμε.,.

Βεγγέρες, μάσκες, και χορούς, ντόμινα σούρτα φέρτα, χάσαμε τα πασχάλια μας, μ΄ αυτά τα μαραφέτια, δεν σε αντέχω Πάτρα μου, παίρνω των οματιών μου, αφήνω την γραφίδα μου, και πάω στο χωριό μου…

Φασουλής: τι θές να πείς βρέ άθλιε, καί μού χτυπάς τό πόδι, δεν είδες πού ο Δήμαρχος, έφερε και την Θώδη;

Θέλω χορούς βρέ Περικλή, θέλω καρσιλαμάδες, το θέλουνε κι΄ οί Πατρινοί, μαζί με τις μαντάμες…

Θέλω ρεμπέτες και βιολιά, τραγούδια μαντινάδες, γλέντια πολλά και άτσαλα, κι΄ άς είν΄ και κατιμάδες..

Κι΄ άσε τις γούβες τώρα δά, δεν είναι ο καιρός τους, άσε και τα΄ αυτοκίνητα να κάνουν το δικό τους, με διπλοπαρκαρίσματα, όπως στο σπιτικό τους…

Σκουπίδια, αυτοκίνητα, ρεύματα, υδραγωγεία, όλα τα ρίχνω πέρα δά, τελειώσανε τ΄ αστεία…

Κι΄ άσε και το Σκοπιανό, Κόσσοβο, βιλαέτια, εμένα με ενδιαφέρουνε χοροί κι΄ έξω ντέρτια…

Περικλέτος: και δεν μού λές ανόητε, καί βέρα ακαμάτη, τόσα λεφτά πετάχτηκαν από την Δημαρχία, δεν είδαν δεν ακούσανε ότι έχουμε ανεργία;

Νομίζουνε με τους χορούς, θα ξεχαστεί ο κόσμος;

Δεν βλέπουνε τους νεαρούς πού θλίβονται απ΄ ανέχεια, πού δεν μπορούν σαν άνθρωποι, ν΄ ανοίξουν οικογένεια, πού ολημερίς και ολονυκτίς μένουν στις καφετέριες, ψάχνοντας για το δίφραγκο πού κάνουν οί καφέδες;

Κατάντησαν την Πάτρα μας ένα «νυκτός δοχείο», για νάρθουνε «οί ξένοι μας» να γίνει σαν πορνείο, άλλοι για να μεθύσουνε, κι΄ άλλοι να ναρκωθούνε, ξάπλα στους δρόμους μ΄ εμετούς, ίδιο τρελοκομείο, κι΄ όταν θα έλθει «ο καρπός» τρέχουν ν΄ απαλλαγούνε, βαράνε και μια έκτρωση, ίσα ν΄ απαλλαγούνε…

Πού κλείνουνε την πόλη μας, χώρισμα είς τα δύο, να μη περνά Νοσοκομειακό, ούτε Πυροσβεστείο, καί αν συμβεί μια πυρκαγιά, σεισμός ταλαιπωρία, τόσος κοσμάκης θα χαθεί, απ΄ την κυκλοφορία…

Φασουλής: και το λοιπόν βρέ Περικλή, έστω κι΄ αν έχεις δίκηο, τι λές τώρα να κάνουμε, και πού ν΄ αποτανθούμε;

Περικλέτος: δεν βλέπω φώς βρέ Φασουλή, βλέπω μαύρα σκοτάδια, γίναμε αυτοκίνητο πούπεσε μές στα λάδια, γλυστράμε και χανόμαστε, απ΄ τα πολλά μας λάθη, μας ζώσανε τα φίδια μας , και τα κακά μας πάθη, κι΄ άς κάνουμε υπομονή και προσευχή συνάμα, μη έλθει καμιά συμφορά, μ΄ αυτή την κουτουράδα…

Ζούμε σε μέρες πονηρές, καιρός να φυλαχτούμε, πάω γι΄ αέρα καθαρό, τρέχω είς το χωριό μου, να στήσω και τον αετό, πούναι το έθιμό μου…

Η διδασκαλία, «περί πτήσεως τού χαρταετού», υπήρξε πάντοτε ευχάριστη γιά μικρούς και μεγάλους…


Θα μείνω ως τα Κούλουμα, την Καθαρά Δευτέρα, θα φάω λαγάνα τροφαντή, ανάλαδα φασόλια, κουκιά, χαλβά, και ράπανα, και άλλα πριμαβόλια..

Θα γίνω ανάλαφρος, στεγνός, χωρίς χοληστερίνες, χωρίς γιατρού την συνταγή με τις πολλές στατίνες…κι΄ όσα η Εκκλησία μας, σωστά μας τα διδάσκει, χωρίς ένα παράπονο, ακολουθώ έν τάχει…
 
Αναφορά σε συντονιστή   Σημειώθηκε Σημειώθηκε  
 
Η μεγαλύτερη ευτυχία στη ζωή είναι να ξέρεις πως σ' αγαπούν επειδή είσαι ο εαυτός σου, ή, σωστότερα ότι σ' αγαπούν παρ' όλο που είσαι ο εαυτός σου...
  Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
#903
Adamus (Διαχειριστής)
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 386
graphgraph
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Φύλο: Αρρεν www.ask4.gr adamusgr@hotmail.com Γενέθλια: 1982-01-09
Απ:KAΡΝΑΒΑΛΙ................. 16 Χρόνος(ες), 1 Μήνας(ες) πρίν Κarma: 13  
lol
 
Αναφορά σε συντονιστή   Σημειώθηκε Σημειώθηκε  
 
  Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Πάνε στην αρχή Απάντηση στο θέμα
Powered by FireBoardδείτε τις τελευταίες δημοσιεύσεις στην επιφάνεια εργασίας σας
JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval
Design by RocketTheme - Edit by ask4 Team - Hosting By www.mastery.gr